9 ключови маркетингови тенденции през 2024-2025

Бизнеси от цял свят се стремят непрекъснато да адаптират своите маркетингови стратегии към променящата се среда, коeто се дължи на факта, че поведението на потребителите не спира да се променя и развива.

Социалните мрежи са желано поле за изява за търговците и техните продукти, но кои платформи ще бъдат най-полезни през следващите години? И къде потребителите ще търсят информация за тях?

Прочетете повече в статията:

  1. Развитието на TikTok продължава

Макар и световноизвестна, платформата TikTok все още не е сред предпочитаните в дигиталния маркетинг. Статистиката сочи, че само 4% от търговците в социалните мрежи в момента се възползват от нея.

Мнозина смятат, че тя е подходяща само за поколението Z или не са сигурни как да популяризират марката си с привидно безполезните видеоклипове, които съставляват съдържанието на TikTok.

Истината е, че TikTok е една от най-бързо развиващите се социални платформи в момента и има над 1 милиард потребители по целия свят. TikTok също така може да се похвали с невероятно високи нива на ангажираност от страна на потребителите.

Експерти твърдят, че всеки бизнес има шанс да стане полулярен (viral), стига да може да създаде правилното съдържание или да се възползва от това, което е генерирано от самите потребителите.

  1. AI ( Artificial Intelligence) влиза в борбата за създаване на по-персонализирани реклами

В днешните маркетингови стратегии се обръща особено внимание на данните за потребителите.

Много компании използват тези данни, за да стимулират по-задълбочени персонализирани взаимодействия между марката и аудиторията. Всъщност 80% от потребителите са по-склонни да купуват, ако потребителското им преживяване е по-персонализирано.

Глобална консултантска фирма McKinsey прогнозира, че благодарение на изкуствения интелект ще бъдат извършвани все по-усъвършенстваните анализи и по-добро разбиране на потребителите и техните навици, желания и разбирания.

  1. Съществува инфлуенсър за всеки вид бизнес

Започвайки от нано-инфлуенсърите с хиляда последователи и стигайки до мега-инфлуенсърите с милион такива, се  очертава, че и през следващите години инфлуенсър маркетингът ще продължи да бъде важна и използвана маркетингова стратегия за бизнеси от всякакъв вид и размер.

За много фирми силната възвръщаемост на инвестициите прави инфлуенсър маркетинга толкова популярен.
В проведено проучване 48% от търговците споделят, че инфлуенсър маркетингът има по-добра или много по-добра възвръщаемост на инвестициите в сравнение с другите маркетингови стратегии.

Източник: https://collabstr.com/2023-influencer-marketing-report

  1. Маркетолозите приоритизират съдържанието, създадено от потребителите

Важна тенденция, която съпътства стремежа към автентичност в социалните мрежи, е нарастването на генерираното от потребителите съдържание.

Статистиката сочи, че 96% от потребителите не вярват на директната реклама. Скорошно проучване  обаче сочи, че 93% от търговците са на мнение, че потребителите се доверяват на съдържание, създадено от реални потребители.

Неслучайно Buffalo Wild Wings създаде реклама, представяща своите клиенти, участващи в измислени и на този етап несъществуващи спортове. Компанията за облекло Aerie пък стартира #aeriereal hashtag състезание, насърчавайки своите клиенти да публикуват свои необработени снимки в Инстаграм.

  1. Маркетолозите изцяло се насочват към видео съдържанието

HubSpot определя видео маркетинга като „една от най, ако не и най-важната маркетингова тенденция днес и вероятно през следващите 5-10 години“.

Доказателство за това е платформата за видео съдържание YouTube, в която поред данни всяка минута се качват повече от 500 часа съдържание.

Статистиката по отношение на видео съдържанието в социалните мрежи е изключително убедителна. Данни от проучване сред 500 маркетолози сочат, че 93% от тях са намерили нов клиент благодарение на видео публикация в социалните медии.

Интерес факт е, че кратките видеоклипове стават все по-популярни, а определението „short“ все по-кратко и по-кратко всяка година.

  1. Потребителското търсене стимулира визуалното търсене

От края на 2010 г. потребителите могат да използват изображения от реалния свят, направени със смартфона им, за да стартират онлайн търсене. Благодарение на изкуствения интелект тяхното търсене ги свързва с подобни изображения или им предоставя полезна информация.

В момента „визуалното търсене“ в маркетинговите стратегии е нововъзникваща тенденция, но се очаква дялът й да нарасне през идните години. Проучвания сочат, че на този етап 35% от търговците планират да имплементират „визуалното търсене“ в своите стратегии в близко бъдеще.

Наблюдава се и широк интерес сред потребителите. Неслучайно едно от най-известните приложения е Google Lens, което до днешна дата има над 2 милиарда изтегляния.

  1. Известни марки започват да експериментират в Метавселената

С прости думи, метавселената е описана като „3D версия на Интернет“.

Това е място, където хората могат да живеят дигитален живот чрез добавена реалност (AR) и виртуална реалност (VR). Въпреки че все още е в ранната си фаза на развитие, технологичните експерти споделят, че метавлесената ще бъде място, където хората ще играят, ще се забавляват и ще общуват през идните години.

Повечето маркетолози на метавселената съсредоточават усилията си върху създаването на завладяващи преживявания, позициониране на продукти и продажба на NFT.

Един от най-успешните търговци на дребно в метавселената е Gucci, който за ограничено време стартира метавселена версия на истинските Gucci Garden Archetypes на марката в Италия, която бива „посетена“ от повече от 19 милиона души.

  1. Интеграциите на приложението Chatbot растат

Една дигитална маркетингова стратегия, която съчетава няколко от тенденциите, които вече са в този списък, е използването на чатботове.

Задвижвани от изкуствен интелект, те съчетават персонализирането, за което потребителите жадуват, с технологията на бъдещето.

Проучвания сочат, че за 82% от търговците, които използват ботовете с изкуствен интелект смятат, че те са много ценен актив в текущата им стратегия за продажби и маркетинг.

Чатботовете също така са полезен инструмент, който допринася за изграждане на доверие в потребителите.

WhatsApp, платформа, която може да се похвали над 2 милиарда потребители, е един от най-популярните начини, чрез които фирмите внедряват чатботове, за да постигнат своите маркетингови цели.

Беше ли ви интересна тази статия?
При въпроси и за още съвети и полезна информация, ще се радваме да се свържете с нас на имейл: g.kirilova@design-depot.eu.

Sharing is caring!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3